Baracskai Óvoda - Madarak és fák napja
  •  
 
Navigáció
Madarak és fák napja

Madarak és fák napja (zöld jeles nap)

 

„Fa nélkül egy fillért sem ér a táj.

S üres a fa, ha nincs rajta madár.

Én azt hiszem, nem kelne föl a nap,

Ha nem lennének fék és madarak!”

 

A madarak és fák napjának célja, hogy különbözõ megemlékezésekkel, rendezvényekkel a társadalom, különösen az ifjúság, a gyermekek természetvédelem iránti elkötelezettségét kialakítsa, elmélyítse. Idõpontja a hatályos természetvédelmi törvény szerint minden év május 10.-e. A hagyomány immáron több, mint százéves. Megszervezésének közvetlen elõzménye a hasznos madarak védelme érdekében 1902-ben kötött párizsi egyezmény, mely után Chernel István ornitológus még ebben az évben megszervezte az elsõ madarak és fák napját.

 

A fák védenek minket (gyümölcsfák)

 

Nem véletlen, hogy a madarak mellett a fák is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak ezen a jeles napon. A fák lassítják az éghajlatváltózást, és számos „szolgáltatással” védik egészségünket, jólétünket. A madaraknak, rovaroknak, mókusoknak és sokféle vadonélõnek otthont adó fák minket is védenek. A fák oxigént termelnek és sok légkört melegítõ széndioxidot kötnek meg.

 

Az emberek már õsidõk óta különös vonzalmat éreznek a madarak és fák iránt. A „Madarak és Fák Napja” mégis az egész természet ünnepe, amikor mi, emberek azt ünnepeljük, hogy testvérei vagyunk minden élõlénynek a Földön.

De nemcsak ezen a napon kell gondolnunk a madarakra és fákra! A hétköznapokon is figyelnünk kell „hallgatag” és „énekes” társainkra. Nemcsak azért, mert a fák oxigént termelnek, port szûrnek meg vagy a városokban, a zajvédelemben is fontos szerepük van. Nemcsak azért, mert a színes, gyönyörû madarak éneke, a fák zöldje nyugtatja az embert. Azért is, mert ezeknek az élõlényeknek a sorsát egyre inkább befolyásolja a mindenen uralkodni vágyó ember, az év többi, háromszáz-egynéhány napján is.

 

Képtalálatok a következõre: madarak és fák napja"