Baracskai Óvoda - Óvodánk 60 éve
  •  
 
Navigáció
Óvodánk 60 éve

A község óvodáját elõször az 1920-as években létesítették. Anyagi gondok miatt 1931-ben bezárták, majd 1932-ben megszüntették.” /Fejér megyei Történeti évkönyv 14./

A Levéltár évkönyve nem említi, hogy már 1903-ban megnyílt az elsõ községi óvoda Pentz Mária óvónõ vezetésével, aki a budapesti Óvónõképzõ elvégzése után Baracskára kérte helyezését. Az óvoda a mai Espressó helyén állt, s azt 1917-ig vezette. Harmadik gyermeke születését követõen lemondásával az intézmény hadi kórházként mûködött. 1920-ban újra megnyílt az óvoda Bauer Vilma vezetésével, majd 1932-ben üzemelését megszüntették anyagi gondok miatt. Mindezt a legközelebbi forrásból, Pentz Mária lányától Pentz Irma magyar szakos nyugdíjas tanártól, a baracskaiak által rendkívül tisztelt és becsült pedagógustól tudhattuk meg.

Az óvoda ismét csak 1950. május 1-jén nyílott meg Harangozó Magdolna óvónõ vezetésével. Az intézményünkben meglévõ történeti képes feljegyzés így ír: „Az óvoda épülete kívül-belül nagyon elhanyagolt, körös-körül bozótok, az ajtók, ablakok kopottak, az épület beázott, a felszerelés szegényes, padok, kecskelábú asztalok, otthonról hozott szalmazsák a fektetéshez, alumínium poharak, zománcozott tányérok vannak.” Ekkor az óvoda épülete már nem az eredeti, hanem az un. Ódor-ház.

1953-1968-ig, 15 éven át Schamberg Ilona, köteles Ferencné vezetésével rendkívüli fejlõdés ment végbe a baracskai óvoda történetében. 1954-ben az alacsony létszám miatt /18-20/ elvették az állandó napközi otthont, idény-napközis lett az óvoda. Egy év múlva a gyerekek száma rohamosan emelkedett, fõleg nyáron 55-60 fõ volt, akiknek nevelését, gondozását 1 óvónõ, 1 dajka, és 1 fõzõnõ látta el. A magas létszám új óvodahelységet igényelt. 1961-ben kialakították a 2 csoportos, 2 tanerõs óvodát, amely egy év múlva a volt iskola épületében üzemelt. A gyerekek létszáma 55 fõ. Az óvodavezetõ 1968-ban Budapestre költözött. Kiváló Pedagógus kitüntetéssel, szaktanácsadóként ment nyugállományba. Egy évig, azaz 1969 augusztusáig az óvoda vezetõje Szilágyi Józsefné.

Meghirdetett óvodavezetõi állása /szolgálati lakás, illetményföld/ Fenyvesi Erzsébet székesfehérvári óvónõ jelentkezett, akit a járási hivatal 1969 augusztusától kinevezett.

Az óvoda szakaszosan, de igen intenzíven fejlõdött tovább. 1969-1973-ig vízvezetékes rendszer épült, az udvari WC-k megszûntek, a fa és széntüzeléses kályhákat olajkályhák váltották fel.

Az óvodavezetõ Martonvásárra költözött 1972-ben, így az óvoda épületében felszabadult szolgálati lakás megszûntével lehetõvé vált a harmadik csoport kialakítása. Az óvoda tehát 3 csoportos, 75 férõhelyes lett.

Öt óvónõbõl 3 felsõfokú képzõt végzett óvónõ és 2 képesítés nélküli van. Kiss Jánosné és Kiss Józsefné óvónõk, Udvaros Károlyné óvodavezetõ.

Bõvült a technikai személyzet is, már nem közös az iskolával az élelmezésvezetõ, azaz 4-4 órás, hanem teljes állásban az óvodában dolgozik Becsei Lászlóné s egyéb gazdálkodási feladatot is ellát.

Mindez megyei támogatásból és az annamajori Célgazdaság segítségével jött létre.

1973-1978-ig, öt éven át igen kevés a javítás a jobb feltételek megteremtésében. A tartalmi munka színvonala visszaesett, a községi tanács és a felügyelet szeretné megoldani az „óvodai helyzetet”. A jelzett idõszak alatt Udvaros Károlyné, férje áthelyezése miatt Székesfehérváron vállalt óvodavezetõi állást, de 1978-ban újra Martonvásárra költöztek, s Udvarosnét visszahívta a falu vezetõsége.

1978-ban az óvoda épületét renoválták, teljes födémcsere, belül parketta, oldalburkolat készült. A két csoportszobában kicserélték a bútorzatot.

A falu Termelõszövetkezete társadalmi munkában megépítette a kerítést, a már nagyon szükséges melléképületeket, az olajtárolót, szeméttárolót. A megnövekedett udvarrészt feltöltette, planírozta. Ismét a Tsz segítségével került sor az óvoda udvarán lévõ régi iskolaépület /Községi Könyvtár/ lebontására.

1980-1981-ben a szülõk és az óvodai dolgozók segítségével barátságosabbá tettük az óvoda udvarát. Rönkfából játékok készültek: kisház, vonat, hajó, bástya, falovacskák. Az annamajori Gazdaság szintén részt vállalt a munkákban. Az udvart füvesítettük, parkosítottuk.

1979-1982-ig szinte a TANÉRT óvodai eszköztárának valamennyi eszközét megvettük. A legfontosabbak: a diapozitív sorozat, Az ember-, a közlekedés-, a növények-, az állatok világa, az érzékelõ sorozat, lemezjátszó, lemezek, magnetofon. A testneveléshez meserács, tornakészlet, karikák, kislabdák, ugrószõnyegek, zsámolyok. Az ének-zenefoglalkozásokhoz ütõhangszer-felszerelés, a bábozáshoz 2 bábparaván, bábkészlet, a dramatizáláshoz maszk-készlet.

Az óvodáskorúak létszáma egyre emelkedett, sok a férõhely hiánya miatti elutasítás már 1974-tõl. Az iskola több éve elõkészítõ csoportokat szervezett, mert az óvoda nem tudta felvenni az ötéveseket sem. Sürgõssé vált az óvoda bõvítése! A község szegény, akarata, eltökéltsége a helyzet megoldására erõtlen.

Az óvodavezetõ hajthatatlan az ügy elindításában, s ismét megyei segítséggel elkezdõdött a bõvítés, korszerûsítés. Késõbb már segített mindenki! A községi szervek, a Tsz, az annamajori Célgazdaság, az egész kollektíva. Egy csoport szükségférõhelyen üzemelt, de az óvoda mûködése zavartalan volt, s mindenképpen a dolgozók érdeme volt. A nagy volumenû munka igen jó kollektívát kovácsolt össze.

1982-ben az óvodavezetõ a világítás korszerûsítésére kapott megyei keretbõl társadalmi munka és átcsoportosítás eredményeként a telefont is bevezettette.

Szintén az óvodavezetõ több éven át tartó érvelésére 1985. szeptember 1-tõl a megyei mûvelõdésügyi osztály engedélyezte a 9. óvónõi álláshely létrehozását.

Ez óvodai bérátcsoportosításból némi megyei fedezettel valósult meg. Így a környékben olyan óvoda lettünk, ahol elsõként dolgozott 2 óvónõ 1 csoportban!

1984-ben községi segítséggel elkészült a község intézményei közül az óvodában a központi fûtés!

1987-tõl a társadalmi pedagógiai munkát 9 szakképzett óvónõ végezte:

Udvaros Károlyné,

Kiss Józsefné,

Kiss Jánosné,

Buza Jánosné,

Böcsödi Miklósné,

Cserna Sándorné,

Szalai Mária,

Böcsödi Ildikó és

Keszthelyi Andrea

 

Technikai személyzet:

Erdõsi Istvánné,

Mojzer Béláné,

Dörömbözi Andrásné,

Gál Lászlóné,

Csepke Józsefné,

Balog Lászlóné,

Ódor Józsefné és

Barsi Lajosné

 

1978-1988-ig, tíz éven át igen jó légkörû és színvonalas nevelõmunka folyt az intézményben.

„ Az 1985. évi oktatási törvény az intézményeknek nagyobb önállóságot adott. Megszüntette az óvodai felügyeletet, növelte az óvodák belsõ irányítási jogát, illetve feltételezte, hogy arra az óvoda képes.” /Pereszlényi Éva: Az óvodák szakmai fejlesztése. 1994/

A törvényalkotó feltételezték, a legfelsõbb tanügyi igazgatás is /talán/, de az alsóbb szintû irányítók már kevésbé, egyesek egyáltalán nem feltételezték az óvodavezetõk ez irányú képességét! Ebbõl óvodánkban az óvodavezetõ és az akkori irányítók közötti konfliktusok sorozata keletkezett. Az akkori óvodai dokumentumokban mindez nyomon követhetõ.

1991-tõl a falu képviselõtestülete „átszervezte” az óvodát és az iskolát Általános Mûvelõdési központtá, az óvodavezetõ eltávolítása céljából. A munkáltatói jogokat az igazgató gyakorolta. Két év múlva pályázat útján Kósáné Hujber Katalin pusztaszabolcsi lakos lett az óvoda vezetõje.

1995 márciusában az óvoda nevelõtestülete a 4 éves ÁMK mûködés negatív következményeiként az intézmények szétválasztását kérte.

1995 augusztusától az óvoda újra önálló intézmény.

1998-ban az óvodavezetõ, elõdjének munkáját kitüntetéssel ismerte el.

A nevelõtestület tagjai közül említésre érdemes, hogy 3 óvónõ:

Búza Jánosné, Kiss Józsefné, Végi Péterné fejlesztõ pedagógusi,

Böcsödi Miklósné drámapedagógusi,

Molnár Lászlóné szabadidõ tevékenység- és népi kismesterség,

Végi Péterné gyermektánc oktatói,

Udvaros Károlyné óvodamenedzser képesítést szereztek.

 

A baracskai óvodában tíz és ennél több évig dolgozók névsora:

Óvónõk:

Böcsödi Miklósné,

Búza Jánosné,

Kiss Jánosné,

Kiss Józsefné,

Köteles Ferencné,

Komáromi Lászlóné

Kupiné Böcsödi Ildikó,

Molnár Lászlóné,

Némethné Keszthelyi Andrea,

Udvaros Károlyné,

Végi Péterné

 

Technikai dolgozók:

Balog Lászlóné,

Barsi Lajosné,

Becsei Lászlóné,

Csepke Jzsefné,

Dörömbözi Andrásné,

Erdõsi Istvánné,

Gál Lászlóné,

Molnár Józsefné,

Fehér Istvánné,

Ódor Józsefné,

Pálesz Józsefné,

Reiner Imréné,

Topos Istvánné

 

Kitüntetést kaptak: Becsei Lászlóné,

Csepke Józsefné,

Kiss Józsefné,

Udvaros Károlyné

 

Sokak mellett név szerint megemlítendõ, mert nagyon sokat tettek az óvodáért: Csíkmérõ Antal, és

Vörös Ferenc az annamajori Célgazdaság parancsnokai,

Boriszov Lajos, a baracskai Termelõszövetkezet elnöke,

Molnár Lajos, baracskai asztalosmester.

 

2000-2001

Az ezredforduló óvodánk életében változást hozott. Kósáné Hujber Katalin egy másik intézményben kapott vezetõi megbízást, így 2000 szeptemberétõl óvodánk vezetõ nélkül maradt.

Óvodavezetõi pályáztatás idejére Búza Jánosné irányította az intézményt.

2001. január 01-tõl Molnár Jánosné lett az óvoda vezetõje. Nagy ambíciókkal és tervekkel látott neki a munkának, amely nem adta meg számára azt a szeretetet, amit a gyerekek közelsége és a velük való tevékenykedés adhat, így lemondott vezetõi státuszáról és a csoportos óvónõi hivatást választotta.

 

2001-2006

  • 2001 szeptemberétõl a Baracskai Napköziotthonos Óvoda vezetõje Légrádi Sándorné. Ebben az évben, az óvodában mûködõ fõzõkonyha az Általános Iskola udvarán található épületbe költözött, az óvodai konyha csak tálalókonyhaként üzemelt tovább.

  • Az Önkormányzat ebben az évben kezdte meg az óvoda épületének felújítását, kicserélték a régi épület tetõszerkezetét ahol lehetõség nyílik esetleges csoportszobák kialakítására (ami a mai napig nem történt felhasználásra) és az óvoda épületéhez hozzáépült a tornaszoba.

  • 2002-2003-as nevelési évben a munkálatok befejezõdtek, és megtörtént a tornaszoba felszerelése és használatba vétele.

Az új tornaszoba biztosítja a gyerekek mozgásfejlesztéséhez szükséges alapfeltételeket. Itt kap helyet a néptánc, amely kiemelt hagyományként épül be az óvoda életébe 1998 óta Végi Péterné vezetésével.

Az óvoda nevelõtestülete magasan kvalifikált pedagógus kollektívából állt, akik mindig nyitottan fogadták az újat, és azonosulni tudtak vele.

  • 2004-ben az óvoda nevelõtestülete felülvizsgálta az 1999-ben megírt Helyi Óvodai Programot, és szükségesnek érezték a módosítását.

Ebben az évben a nevelõtestület elfogadta és bevezette az Intézményi Minõségirányítási Programot.

Folyamatosan felmérte partnerei igényeit, és annak eredménye alapján szabályozta mûködését.

  • Az intézmény szakmai eszközei az évek során folyamatosan bõvültek, cserélõdtek. (bútorok, eszközök)

Az óvoda udvara az EU elõírásoknak megfelelõ játékeszközökkel lett felszerelve.

 

2001-2006 közötti idõszakban az intézmény állományából nyugdíjba ment dolgozok:

 

Óvodapedagógusok: Udvaros Károlyné

Kiss Jánosné

Böcsödi Miklósné

 

Élelmezésvezetõ: Erdõsi Istvánné

 

Karbantartó: Vári Zoltán

 

Az intézmény nevelõtestülete megújult.

 

2007

Az intézmény életébe újabb változás történt. Az önkormányzat nehéz gazdasági helyzettel küszködve társulási formában olyan bevételi pluszhoz jutott, amely stabil pénzügyi alapra helyezte az intézmény mûködését.

A társuló önkormányzatok a közoktatási feladatok ellátásának, a szakmai munka színvonalának növelése érdekében létrehozták a Szent László Regionális Óvodát.

Az intézmény fenntartója a Szent László Völgye Többcélú Kistérségi Társulás.

  • 2007. szeptember 01-tõl óvodánk a Szent László Regionális Óvoda tagintézménye lett.

A székhely óvoda vezetõje Pátkai Istvánné, a baracskai tagóvoda vezetõje Légrádi Sándorné maradt.

  • 2007. szeptemberétõl az óvoda fõzõkonyhája megszûnt. A gyermekétkeztetést külsõ vállalkozók biztosítják. Az épületben mûködõ konyha tálalókonyhaként mûködik. Sajnos ez a feladatellátás a gyermekétkeztetés színvonalának rovására ment. A konyhai dolgozók munkája megszûnt.

 

Konyhai dolgozók: Mátyási Lászlóné

Kapornyai Lászlóné

Molnár Gyuláné

Csónaki Istvánné

Élelmezésvezetõ: Csepkéné Varga Zsuzsanna


2008 

2008-ban a Szent László Regionális Óvoda 4 tagintézménnyel bõvült. Az újonnan bõvített intézmény élére Némethné Keszthelyi Andreát nevezték ki. A baracskai tagóvoda tagintézmény-vezetõje Végi Péterné lett.

Nyugdíjba mentek az intézménybõl:

Óvodapedagógus: Molnár Lászlóné, aki nyugdíjba vonulásakor Pedagógus Szolgálati emlékérem kitüntetésben részesült.

Dajka: Vass Balázsné

Molnár Miklósné 2009-ben

 

A kistérségi óvodáknak lehetõsége nyílik a tagóvodák közötti szakmai kapcsolat kiépítésére, egymás arculatának megismerésére, szakmai munkaközösségben való együttmunkálkodásra.

 

2008-ban az óvoda szülõi szervezete létrehozta a Baracskai Óvodás gyermekekért közhasznú Alapítványt. (Amely decemberben került bejegyzésre.)

Céljuk: az óvodán belül közös programok szervezése (családi délután, játszóház, ünnepek szervezése), valamint a gyermekeknek óvodán kívüli élmény és ismeretterjesztõ program szervezése, támogatása.

A szakmai innováció támogatása, az óvónõk szakmai felkészültségének, továbbképzésének támogatása.

 

2009

Ez az új szerzõdési forma indokolttá tette a szakmai dokumentumok átdolgozását.

Az 5 intézmény szakmai munkaközössége közösen átdolgozta az új Óvodai Országos Alapprogram irányelvét követve a Helyi Nevelési Programot, amely a 2010-2011-es évben kerül bevezetésre.

A program bevezetésének megkönnyítésére szakmai bemutatókat szervezünk, ahol a kollégák tapasztalatokat és új ismereteket szerezhetnek.

Átdolgozásra került az Intézményi Minõségirányítási Program is és elkészült az elsõ teljesítményértékelés.

2009 nyarán pályázati forrásból megtörtént az intézmény fûtéskorszerûsítése.

 

2010. évben dolgozó munkatársak a baracskai óvodában:

 

Intézményvezetõ: Némethné Keszthelyi Andrea

Tagintézmény-vezetõ: Végi Péterné

Óvodapedagógusok: Kupiné Böcsödi Ildikó

Mészárosné Giricz Marianna

Kedu Józsefné

Szeles Imre Zoltánné

Kiss Józsefné

Radicsné Bakonyi Beatrix

Szmollényné Vasányi Rita

Légrádi Sándorné (Prémium évek)

Molnárné Hõgyes Marianna (Gyed)

Dajkák: Balog Lászlóné

Huszárné Markovics Erzsébet

Molnár Jánosné

Mészáros Sándorné

Csapó Zoltánné (Gyes)

Óvodatitkár: Csapóné Magyar Szilvia

 

A jövõben az intézmény az évforduló alkalmából SZENT LÁSZLÓ REGIONÁLIS ÓVODA BÓBÍTA TAGÓVODA néven mûködik!