Baracskai Óvoda - Farsang
  •  
 
Navigáció
Farsang

                                        

A farsang

A farsang változó hosszúságú ünnep. Vízkereszttõl (január 6.) a húsvétot megelõzõ 40 napos nagyböjt kezdetéig, azaz hamvazószerdáig tart. Farsang a tavaszvárás pogány kori, igen változatos képet mutató ünnepeibõl nõtt ki, gyakorlatilag a zajos mulatozás, a tréfacsinálás, bolondozás, eszem-iszom és az advent lezárulásával, a párkeresés, udvarlás idõszaka.

Csúcspontja a farsang, vasárnaptól húshagyó keddig tartó utolsó három nap, ami tulajdonképpen nagy mulatságok közepette, valójában télbúcsúztató is. Számos városban ekkor rendezik meg a híres karneválokat (Rio de Janeiro, Velence).

 Magyarországon a farsangi szokások a középkorban honosodtak meg, és számos idegen nép hatása érvényesült bennük. A városi polgárság elsõsorban a német hagyományokat vette át, míg az arisztokrácia körében az itáliai és francia szokások terjedtek inkább el. Maga a szó német eredetû, "faseln" jelentése fecsegni.

Ebben az idõszakában már az ókori Rómában is rendeztek álarcos felvonulásokat, zenés táncmulatságokat, úgynevezett Saturnalia ünnepet, a téltemetés-tavaszvárás jegyében. A mulatságok egy álló hétig tartottak, a szegényeket megvendégelték, a családtagok ajándékokat adtak egymásnak. Ilyenkor rendezték a kedvelt gladiátor viadalokat is. Latin nyelvterületen a 'carneval' szó a farsang megfelelõje, jelentése a hús elhagyása.

 Maszkos alakoskodások 

Magyarországon már Mátyáskorában-divatban voltak bizonyos itáliai mintákat követõ álarcos mulatságok, sõt II. Lajos udvarában harci játékokat is rendeztek. Az egyház kezdetben rossz szemmel nézte a fékevesztett mulatozást, az ördög mûvének tartotta és üldözte is. Dacára az egyházi tiltakozásnak, a farsang idõszakának megünneplését nem tudták visszaszorítani. Annak õsi, pogány gyökerei, melyek szoros kapcsolatban állnak a termékenység, bõség varázslással, a tél elmúlta felett érzett örömmel, a tavasz beköszöntét siettetni szándékozó rítusokkal erõsen éltek a nép hagyományaiban.

Farsang ünnepéhez kötõdik Magyarországon a népi színjátszás kialakulása.
Gyakorlatilag a nagyobb falvakban tartott álarcos, jelmezes felvonulások, melyeket legtöbbször a farsang utolsó napjaiban, azaz farsang farkán rendeztek. A menetben ott haladtak a tipikus figurák (cigány, koldus, betyár, vándorkereskedõ, borbély...), idõnként megálltak és rögtönzött tréfás jeleneteket adtak elõ. Gyakran szerepelt a menetben egy álmenyasszony illetve álvõlegény is, és különösen, ha abban az idõben nem tartottak valódi lakodalmat a faluban, tréfás esküvõt rendeztek nekik. Hogy a móka még nagyobb legyen, gyakorta a férfi-nõi szerepeket felcserélték, vagy a nõi szerepeket is férfiak alakították. A felvonulókat általában muzsikusok is kísérték.

Magyarország legnevezetesebb eseménye a mohácsi busójárás. A Felvidéken szlovák mintára terjedt el az ún. bakkuszjárás (Bacchus római boristen nevébõl), melynek során kecskebõrbe bújt álarcos alakok ijesztgették a lányokat, megtréfálták a falubelieket.

 Egyes vidékeken népszerûek voltak az álbírósági- tárgyalások, melyeken a vádlottakat bábuk helyettesítették, vagy éppenséggel állatokat ítéltek el. Természetesen ezek tréfás szokások

voltak, nem pedig kegyetlenkedések.
A karácsonyi idõszak elmúltával, a mezõgazdasági munkák megkezdése elõtt, a telet záró idõszakban sokfelé rendeztek bálokat, táncmulatságokat a falvakban, illetve a nagypolgárság és az arisztokrácia a városokban. Népszerûek voltak a batyus bálok, ezekre a résztvevõk vitték az ételeket, jellemzõen kalácsot, süteményt és általában baromfihúsból készült fogásokat. A farsangi báloknak mind a paraszti életben, mind pedig a városi nagypolgárság körében komoly hagyományai voltak. Magyarázata ennek, hogy az eladó lányokat illetve a házasulandó fiatalembereket ezeken az eseményeken vezették be úgymond a társaságba, tehát a párválasztásban, társasági életben volt fontos szerepük. A legtöbb lakodalmat is ebben az idõszakban tartották faluhelyen.

Adománygyûjtõ szokás, általában a gyermekek, ritkábban a fiatal férfiak vagy házas emberek j ártak házról-házra. A szokásról már a XVII. századból rendelkezünk feljegyzésekkel. Néhol a tanító vagy a falusi pap jövedelmét egészítette ki az adomány. A köszöntõk jókívánságokat mondanak a háziaknak, cserébe szalonnát, tojást, zsírt kaptak.

Gazdag Erzsi: A bohóc köszöntõje (részlet)

 Jancsi bohóc

a nevem.

Cintányér a

tenyerem.

Orrom krumpli,

szemem szén.

Szeretném, ha

szeretnél!